Malowanie na tynku i betonie

Malowanie zbiorników do wody betonowych i otynkowanych tynkami cementowymi (np. sadzawek ogrodowych, fontann, pływalni itp.) jest celowe wówczas, gdy zbiorniki te są bardzo szczelne i nie przepuszczają wody gruntowej. Woda gruntowa, wsączając się przez podłoże, np. przez rysy, nawet w minimalnym stopniu, może zniszczyć każdy rodzaj powłoki malarskiej znajdującej się na ścianach we wnętrzu zbiornika. Powłoka farby nie może stanowić skutecznej zapory na wstrzymanie przeciekania wody z zewnątrz do zbiornika. Malowanie zbiorników wody powinno następować po odpowiednim przygotowaniu podłoża, a mianowicie po oczyszczeniu powierzchni podłoża z brudu i plam z olejów, tłuszczów i smarów, po starannym uszczelnieniu instalacji wodociągowej (doprowadzającej wodę do zbiornika) oraz dokładnym osuszeniu całego zbiornika.


Po ukończeniu prac malarskich nie należy napełniać wodą zbiorników wcześniej niż po 8-14 dniach. Natomiast w zbiornikach z fontannami najpierw należy zmienić 3-4 razy wodę, zanim umieści się w nich rośliny i rybki. Do malowania zbiorników wodnych można użyć wyrobów lakierowych na żywicach syntetycznych np. chemoodpornej farby chlorokauczukowej do gruntowania oraz emalii chlorokauczukowej chemoodpornej. Materiały te odznaczają się szybkim schnięciem (całkowite wyschnięcie po 12 godzinach), dają dobrą przyczepność i odporność na działanie wody i oczywiście czynników atmosferycznych. Nakładanie materiałów malarskich odbywa się wyłącznie za pomocą pędzla. Wstępne malowanie wykonuje się dwukrotnie farbą chlorokauczukową do gruntowania, rozcieńczoną rozcieńczalnikiem do wyrobów chlorokauczukowych 30-40% ilości farby. Natomiast po wyschnięciu drugiej warstwy farby użytej do zagruntowania można nałożyć 5-krotnie emalię w odstępach 12 godzin. Po zakończeniu malowania konieczne jest sezonowanie powłoki malarskiej.
Do malowania basenu pływalni należy użyć wyrobów lakierowych przeznaczonych do gruntowania i emalii odpornej na wodę oraz emalii chlorokauczukowej. Po oczyszczeniu powierzchni ścian basenu na wyschnięte podłoże nakłada się pędzlem 1-2 warstwy farby do gruntowania oraz 3-4-krotnie ema­lię w odstępach trzygodzinnych. Na powierzchniach betonów stosowanej powłoki poliwinylowe chemoodporne, które składają się z warstwy farby poliwinylowej do gruntowania i 3-4 warstw emalii poliwinylowej chemoodpornej lub 4-6 warstw emalii poliwinylowej chemoodpornej — bez warstwy z farby do gruntowania.

Dodaj komentarz