Tapety (grecki wyraz: tapes-koe, dywan) były w dawnych wiekach przywilejem ludzi bogatych, którzy dekorowali ściany w pałacach, obijając je wzorzystymi tkaninami albo skórą.
Dopiero rozwój produkcji tanich tapet spowodował powszechne ich stosowanie do wyklejania ścian mieszkań. Tapety produkowane są jako jedno- i wielobarwne, o dużych i małych wzorach, z figuralnymi wyobrażeniami, z motywami kuchennymi i wzorami kaflowymi, z obrazkami do pokojów dziecinnych i z różnymi motywami epok stylowych. Stąd też wybór wzoru tapety jest bardzo trudny. Tylko specjaliści od dekoracji wnętrz potrafią dokonać wyboru na podstawie małych próbek. W celu uzyskania estetycznego wnętrza przez wyklejenia tapetą ważny jest dobór, barwy i wzoru tapety, które powinny być dostosowane do funkcji danego pomieszczenia, jego wielkości i kształtu, oświetlenia naturalnego, rodzaju i koloru mebli, tkanin dekoracyjnych oraz indywidualnych upodobań estetycznych użytkowników mieszkań. Tapety są znormalizowane, długość rolki wynosi 10,5 m, szerokość 56 cm; szerokość tapety bez odcinka nie zadrukowanego wynosi 53 cm. Do szerokości zaliczone są nie zadrukowane marginesy (karty styku lub self), które przed tapetowaniem należy obciąć, zaś druga strona zostaje zaklejona w czasie tapetowania.
Przed nabyciem tapety należy obliczyć wielkość pomieszczenia. Sposób obliczenia jest następujący:
Pokój o powierzchni 5 x 4 m. Długość wszystkich ścian wyniesie: 2×5+4×2 = 18 m. Na jeden metr przyjmuje się dwie szerokości tapety, razem więc 18×2=36 m. Liczba ta pomnożona przez wysokość pokoju, np. 2,5 m, wyniesie: 36×2,5 m = 90 m; jest to ogólna długość tapety potrzebna do danego pokoju. Z uwagi na niedokładności i poprawki nie potrąca się powierzchni okien i drzwi. Po podzieleniu tej liczby przez długość rolki (90:10,5 = 9) otrzymujemy liczbę rolek tapety. Liczba ta dotyczy tapet jednobarwnych i o małych wzorach (przy dużych wzorach należy nabyć większą ilość tapety).
Rodzaje tapet
Tapety produkowane są z różnych materiałów i w szerokim asortymencie. Poniżej podano ważniejsze rodzaje produkowanych tapet.
Tapety papierowe wytwarzane są w następujących rodzajach:
– z cienkiego papieru kolorowego, na którym nadrukowany jest barwny deseń,
– z białego papieru powleczonego barwną zawiesiną z nadrukiem wzoru,
– z grubego papieru – o wysokim standardzie wykończenia – na którym nadrukowany jest i wytłoczony wzór wielobarwny, bez raportu, z małym lub dużym raportem.
Tapety winylowe — są to tapety wytwarzane z papieru i folii z polichlorku winylu. Spodnią warstwę tapety stanowi papier, górną – folia. Powierzchnie licowe tapet są barwne, wytłaczane w różne wzory z nadrukiem lub bez nadruku. Tapety te są łatwo zmywalne, odznaczają się trwałością koloru, odpornością na uszkodzenia. Wadą ich jest to, że nie mają właściwości absorpcji pary wodnej z otoczenia, jaką mają tapąty papierowe lub powłoki farb klejowych na ścianach.
Tapety brązowane — są to tapety pokrywane brązem, służące do wyklejania ścian reprezentacyjnych sal.