Firanki, zasłony i pokrywanie ścian materiałem

Firanki są dekoracją wnętrza, zasłaniają okno przed ciekawymi spojrzeniami, umożliwiają regulację oświetlenia w dzień i osłaniają przed światłem księżyca w nocy. Produkowane są z bawełny lub jedwabiu sztucznego o fakturze gładkiej albo wzorzystej. Zasłony wykonywane są przeważnie z materiałów nieprzezroczystych, jednobarwnych bądź wzorzystych, zawieszane w dwu częściach nad oknem lub na całą ścianę okienną.
Do dekoracji okna czy drzwi oszklonych potrzeba z jednej strony właściwego doboru materiału (kolor czy wzór materiału), z drugiej — decyduje forma dekoracji, którą powinno się dostosować do warunków pomieszczenia. Elementy te muszą być zharmonizowane.

Dekoracja okien i wnętrza
Dekoracja okien jest częścią architektury wnętrza, dlatego powinna być dostosowana do całości pomieszczenia. Zależnie od rodzaju okna lub oszklonych drzwi stosujemy odpowiednią dekorację.

Ściana z wieloma oknami. Małych okien nie należy dekorować osobno, lecz firankami i zasłonami ująć w jedną powierzchnię. Zasłony zebrać w miarę możności po zewnętrznych stronach, natomiast w środku tylko wtedy, gdy dążymy do osiągnięcia optycznego zwiększenia wysokości pomieszczenia.

Okna i drzwi oszklone (drzwi balkonowe). Należy je dekorować jedną tkaniną i o jednakowej długości. Najlepiej od sufitu do podłogi — przez całą powierzchnię ściany.

Okna wysokie. Krótkie firanki i zasłony sprawiają wrażenie niższego pomieszczenia.

Okna narożne. Należy dążyć do włączenia w ogólną dekorację pomieszczenia. Jeżeli okno dochodzi do narożnika, należy zebrać zasłony z boku, a nie w narożniku.

Okna udekorowane kwiatami. Firanki możemy zawiesić przed kwiatami, do połowy wysokości okna, lub za kwiatami — do podokiennika. Zasłonę zawieszamy przed kwiatami aż do podłogi.
Okno w ścianie szczytowej. Najwłaściwsze jest zawieszenie firanek i zasłon do podłogi.

Okno w narożniku pokoju. Dekoracja tylko okna stwarza wrażenie nieprzytulne. Dlatego zawieszamy firanki do podłogi, natomiast zasłonę o tej samej długości zawieszamy do następnego narożnika pokoju.

Okna i szafy. Nie należy ustawiać szaf przy ścianie z oknem, gdyż daje to złudzenie węższej ściany. Firanki i zasłony zawieszamy od sufitu do podłogi na całą szerokość ściany.

Okna w pomieszczeniu na poddaszu. Okna w płaszczyznach dachowych należy dekorować firankami napiętymi, a zasłony należy rozwieszać na całej powierzchni ściany.

Okna kuchenne. Zawiesza się albo napina krótkie firanki wielkości okna. Zależnie od możliwości zawieszamy krótkie zasłony dekoracyjne.

Szyny do zasłon i ich umocowanie
Zawieszanie zasłon stało się znacznie łatwiejsze, kiedy karnisze z przesuwnymi żabkami zostały zastąpione szynami profilowanymi z tworzyw sztucznych lub z metalu.
Profile szyn mają kształt podwójnej litery T, przybija się je lub przykręca do karnisza. Mają tę zaletę, że można je zgiąć lub zakrzywić, np. na obu koń końcach umocowania zasłony.