Firanki, zasłony i pokrywanie ścian materiałem

Z uwagi na to, że umocowanie podwójnych profili do karniszy wymaga pewnego nakładu pracy, zastąpiono je profilami w kształcie litery U. Zasadnicze typy szyn:
– szyny proste dające możliwość zawieszenia jednej lub kilku firanek czy zasłon ewentualnie kotary dzielącej pokoje,
– szyny zakrzywione (kołowe lub łukowe) umożliwiające zawieszanie dwóch zasłon i firanek, z tym że firankę można przesuwać tylko po łuku.
Wszystkie szyny w kształcie litery U dostarczane są z listwą osłaniającą szerokości 5-6,5 cm z drewna malowanego w kolorach pastelowych.

Sposoby mocowania szyn. Szyny można mocować trzema sposobami:
1) do płaskownika stalowego, który osadza się w ścianie w tulei lub wybija otwór w ścianie i zamocowuje na zaprawie cementowej bądź nagina na końcu i przykręca do kołków drewnianych osadzonych w ścianie,
2) na śruby wkręcane w kołek plastykowy zamocowany w suficie,
3) na kołki stalowe z częścią gwintowaną wstrzeliwane w sufit.
Szyny należy umocować w takiej odległości, aby firanki mogły opadać swobodnie przed podokiennikiem.

Szyny do zasłon i oświetlenie. Celem tego połączenia jest dodatkowe efektowne oświetlenie pokoju. Najprostszy sposób to „powiązanie” szyny o profilu U z przysłoną umieszczoną przed nią. Oprawkę jarzeniówki przykręca się do szyny zasłony albo do przysłony; można również mocować przy ścianie lub do sufitu. Przed zamocowaniem na stałe należy sprawdzić efekty świetlne uzyskane w pokoju. Produkowane są zestawy szyn z gotowymi kombinacjami szyny zasłonowej z przysłonami i miejscem na jarzeniówki. Elementem łączącym zasłonę lub firankę z szyną są krążki produkowane w takiej formie i z takiego materiału (plastyk), że można ich nie zdejmować przy praniu zasłon.
Do układania fałd w zasłonach i firankach stosuje się specjalne taśmy, które wyposażone są w odpowiednie krążki.
Przesuwanie firanek i zasłon odbywa się za pomocą żerdzi lub sznurów, które mocuje się na początkowych krążkach. Przy ciężkich materiałach zastępuje się pierwszy krążek wózkiem ślizgowym, do którego zahacza się żerdź lub sznur do przesuwania. Wózek ten przeważnie ma kształt podwójnego krążka.
Zasłony zaczepione do szyn w kształcie litery U stosuje się również do podziału pomieszczeń (kotary).
Obecnie produkowane są szyny o profilu okrągłym, które montuje się specjalnymi elementami mocującymi nad oknem (nie do sufitu). Szyny te wykonywane są z tworzywa sztucznego lub z aluminium eloksalowanego (specjalnie kolorowana powierzchnia).

Materiały na zasłony i firanki
Wybór materiału należy zawsze do nabywającego, gdyż decydują tu takie czynniki, jak: jakość materiału, barwa, wzór, cena oraz możliwość łatwego utrzymania w czystości.
Materiały na zasłony produkowane są z włókien naturalnych, takich jak jedwab – który jest stosunkowo drogi, z wełny albo połączenia jej z tworzywami syntetycznymi (zależnie od wzoru, mogą być różnej jakości, mniej lub bardziej efektowne). Materiały z lnu są tkaniną ciężką, dlatego używane są w ograniczonym zakresie.
Włókna chemiczne na bazie celulozy i białka są obecnie mało stosowane. Włókna syntetyczne — najczęściej stosowane na zasłony i firanki — nie wymagają prasowania i szybko schną.
Włókna mineralne — materiały z włókien szklanych — są łatwe do prania, szybko schną i nie wymagają prasowania.