Remonty

Remonty zawsze przyprawiają nas o zawrót głowy. Najpierw — jeśli to duży remont — musimy znaleźć odpowiednie biuro projektowe, potem wykonawcę, a na koniec musimy zrobić porządek. Oczywiście podstawą jest zorganizowanie wystarczającej ilości funduszy. Mały remont to niby nic takiego, ale przecież musimy jakoś prosperować w czasie jego przeprowadzania. Jasne, że możemy na czas remontu gdzieś się wyprowadzić lub na przykład wyjechać na urlop. Nie każdego jednak na to stać. A poza tym lepiej, gdy ma się brygadę remontową pod kontrolą, a i brygada może przecież mieć do nas jakieś pytania. Telefonicznie wszystkiego się nie załatwi.

Nieruchomości mają to do siebie, że co jakiś czas wypadałoby zrobić remont. Załatwienie wszystkich formalności przysparza wielu kłopotów. Niekiedy trzeba przecież postarać się o jakieś pozwolenie. Jeśli charakter nieruchomości ma się znacznie zmieć, potrzebna jest na to urzędowa zgoda. Sprzątanie po remoncie również nie należy do przyjemnych. Owszem, jeśli brygada remontowa zajmie się wszystkim, to kamień spada nam z serca /uwaga na nogi !/ Jednak gdy wielkość remontu nie przekracza minimalnej granicy, wtedy sami musimy sprzątać. Znajomi i sąsiedzi udają, że nie wiedzą o co chodzi, gdy prosimy o pomoc więc przebieramy się i do dzieła.

Kto jeszcze nie był w takiej sytuacji, temu trudno sobie wyobrazić organizowanie życia rodzinnego w czasie remontu. Wyłączenie nawet jednego pomieszczenia z użytkowania — może stwarzać nie lada problem. Do tego dochodzi ciągły kurz i hałas. Wszystko rzecz jasna zależy od wykonawcy. Jeśli mamy do czynienia z osobami, dla których priorytetem jest utrzymanie porządku, to nie zginiemy. Jednak nie często się to zdarza.

Biuro projektowe rzadko ma na deskach remont. Jednak i takie usługi nie są obce pracownikom takiej placówki. Remonty mogą nieraz sprawiać projektantom problemy.

Materiały budowlane użyte w czasie remontu, nie mogą znacznie różnić się od użytych wcześniej. Zwłaszcza ich parametry powinny być zbliżone, jeśli nie te same.

Zakończony remont to wytchnienie dla rodziny i niekiedy również dla wykonawcy. Nareszcie będzie można żyć normalnie i wreszcie można zając się innym zleceniem. Aby nasze wyobrażenia przed remontem pokryły się ze stanem faktycznym po remoncie, należy najpierw rozważnie zaplanować nasze zachcianki. Dlatego ważna jest konsultacja z fachowcami. Czasem nawet szczegół może zupełnie zmienić obraz wyobrażeń. Dokładność, precyzja i fachowość, to główne cechy prawidłowo przeprowadzonego remontu!

Zdarzają się ludzie, którzy nie wyobrażają sobie życia bez ciągłych zmian. Co roku muszą coś w domu zmienić. A to przesunąć ściankę, a to wykuć drzwi, a to wymienić okna…etc. W najlepszym wypadku — zwykłe malowanie. Biada wtedy domownikom ! Chyba że wszystkim to pasuje, bo lubią stały ruch. Jeśli tylko mają na to fundusze, to niech się w to bawią. Brygady remontowe tylko będą zacierać ręce. Gorzej z sąsiadami, którzy mogą już mieć dość takich uciążliwych i lokatorów.

Wszystko więc z umiarem i rozsądkiem.