Jak dobrze wybrać kredyt na własne lokum?

Najczęstszą barierą, szczególnie dla młodych ludzi, która hamuje ich przed zakupem własnego lokum są ogromne koszty takiej inwestycji. Mało który młody człowiek, czy nawet małżeństwo na początku swojej dorosłej drogi może sobie pozwolić na wydatek rzędu kilkuset tysięcy w gotówce.

Przez ostatnie lata branża budowlana w Polsce przeżywa bowiem złoty okres. Ceny nieruchomości w Polsce rosną w nieubłaganym tempie z roku na rok i nie zanosi się na to, aby w przyszłości ten wzrost miał znacząco wyhamować. Coraz bardziej bogacące się społeczeństwo, dobrze prosperująca gospodarka tylko napędzają ten trend. I pomimo tego, że mało kogo, szczególnie wśród młodego pokolenia stać na zakup własnego M za środki w gotówce, domy wyrastają dookoła nas, jak grzyby po deszczu. Okazuje się bowiem, że lwia część tych inwestycji zostaje skredytowana, umożliwiając zakup jedynie za wniesieniem w gotówce wkładu własnego, zwykle wynoszącego dwadzieścia procent całej sumy. Jest to bardzo dogodna opcja dla osób, które nie chcą długo czekać i odkładać kupno mieszkania na nie wiadomo jak odległą przyszłość.

Instytucje finansowe zacierają ręce, gdyż rynek kredytowy w Polsce rośnie z roku na rok. Każdy szanujący się bank w naszym kraju ma w swojej ofercie co najmniej jeden kredyt hipoteczny. Większość zaś ma różne jego warianty, w obcych walutach, czy ze stałą stopą procentową, w zależności od tego, jakie preferencje mają ich klienci. Decydując się na wybór takiego źródła finansowania, należy bardzo dobrze zastanowić się, jaka oferta będzie dla nas najkorzystniejsza. Okazuje się bowiem, że często oferta, która prezentuje się kusząco, ze względu na niską marżę banku, może okazać się droższa od konkurencyjnych ofert, na przykład ze względu na ukryte koszty.

Koszt kredytu to bowiem nie tylko marża, która inkasuje bezpośrednio bank, ale także ogrom dodatkowych opłat i ubezpieczeń, które składają się na całkowity koszt kredytu. I to właśnie najlepiej tą wartość najlepiej porównywać pomiędzy ofertami poszczególnych banków, czyli kwotę sumaryczną, którą będziemy musieli w sumie zwrócić do banku. Warto także przy wyborze oferty posiłkować się pomocą wyspecjalizowanych doradców finansowych. Od pewnego czasu ich działalność regulują przepisy prawa. Stanowią one, iż takie osoby nie mogą bezpośrednio pobierać wynagrodzenia za usługi, które świadczą, czyli powinny robić to bezinteresownie. W ich interesie jest natomiast, aby za ich pomocą przeanalizować oferty kredytowe banków i sfinalizować umowę kredytową w jednym z nich. Ich zarobki są bowiem zależne od ilości podpisanych umów. Od każdej z nich dostają odpowiednią prowizję od banku.

Pomoc takich osób może okazać się bezcenna, szczególnie dla osób, które nie mają zbyt dużego rozeznania w przepastnych przepisach bankowo-formalnych. Fachowi doradcy bowiem jasno i krok po kroku wytłumaczą, czym jest kredyt mieszkaniowy, z jakich części się składa, jakie dokładnie koszty poniesiemy, jeśli zdecydujemy się na daną ofertę. Co więcej doradcy mogą za naszą zgodą, pośredniczyć także w komunikacji z bankiem, co znacznie przyspiesza cały proces.