Kłopotliwe projekty

Przeszukujesz całą sieć w celu znalezienia najlepszego projektu dla własnego nowego lokum? Byłeś już na tysiącach stron, lecz nadal nie masz pojęcia, jak sobie z tym poradzić? Czy wiesz, że nie jesteś w tym osamotniony i naprawdę całe mnóstwo ludzi zmaga się z takim samym kłopotem. Tylko czemu tak jest? Bo wszakże jeśli wreszcie zdecydujemy się na własny dom, to pragnęlibyśmy, by był on przejrzysty, funkcjonalny, piękny i tani. Wszystkich tych cech mieć nie będzie, ale przynajmniej na etapie szkicowania projektu jesteś w stanie uczynić każdą rzecz, żeby iść w stronę ideału. Czy wybrać sobie gotowy projekt, a może powinno się wybrać się do architekta, który stworzy coś wyłącznie dla Ciebie i weźmie pod uwagę wszystkie zachcianki, biorąc przy tym pod uwagę takie rzeczy jak choćby wygląd i budowę działki, wymagania jeśli chodzi o przestrzeń publiczną w Twojej miejscowości i dodatkowo kilka innych rzeczy, które nawet nie przyjdą Ci na myśl, a doświadczony architekt na pewno będzie o tym pamiętał.
Masz szkic idei w głowie? Nie zwlekaj – wybierz się po prywatny plan Twojego lokum a nie korzystaj z gotowca. Oczywiście do tego musisz mieć pokaźniejszy zapas gotówki, ale biorąc pod uwagę to, że i tak pewnie musisz skorzystać z pożyczki a poza tym chcesz posiadać własny, wymarzony dom nie wahaj się ani przez moment. W przyszłości te parę tysięcy będziesz mógł zachować dzięki odpowiedniemu wyborowi materiałów budowlanych czy planowi domu tego typu, który wykorzysta potencjał terenu.
Podczas tej inwestycji pamiętaj o paru bazowych sprawach, które z pewnością ułatwią Ci życie w nowym budynku.
1. Nigdy nie planuj jadalni i salonu z daleka od kuchni. Wręcz odwrotnie. Miej na uwadze, że zapraszając kogokolwiek będziesz zmuszony do biegania tam i z powrotem. Niedopuszczalne jest, by obydwa pomieszczenia były rozlokowane na dwóch różnych piętrach.
2. Odseparuj część gdzie śpisz od ogólnej. To nie tylko zasada, której dobrze by było się trzymać w przypadku domu pełnego przyjezdnych – dlaczego mają oni zaglądać do Twojej własnej sypialni? Poza tym fajnie jest zwyczajnie oddzielić w jakiś sposób strefę wypoczynku od strefy codziennej czy strefy pracy. Wchodząc do tej części – ostatnio pojawiła się moda na sypialnie na górze, a przestrzeń codzienną na parterze – będziesz wkraczać fizycznie w drugi świat. Twój relaks może być dzięki temu pełniejszy. A do tego istnieje mniejsze ryzyko, że woń jedzenia podczas gotowania w kuchni dotrą do takiego miejsca.
3. Pomyśl o zapasowej toalecie. Nawet nie musi to być duża łazienka z prysznicem. Chodzi o to, że gdy do domu przychodzą goście na pewno będą oni pragnęli z takiego pomieszczenia skorzystać – ułatw im to, nie prowadząc przez wszystkie piętra Twojego mieszkania.
4. Miejsce na Twój samochód. Praktycznie każdy ma samochód albo czasem nawet dwa, a przynajmniej jakiś jednoślad: rower, motor, skuter. Nie tylko należałoby mieć na nie przestrzeń, ale także pomyśleć nad odpowiednim przejściem z garażu do domu – gdy wykonasz je bezpośrednio, w zimie będzie Ci przyjemniej, a nad garażem koniecznie wolną przestrzeń zagospodaruj na czytelnię, gabinet czy składzik. Na początku tego miejsca być może nie docenisz, ale z upływem czasu i wraz z ilością przedmiotów, będziesz zachwycony, że takie miejsce znalazło się w Twoim domu.