Kolektory słoneczne i ich zalety

W bardzo wielu nowych domach pewnym standardem jest instalacja kolektorów słonecznych, których funkcją jest ogrzanie wody i takim sposobem zaoszczędzenie na poborze energii elektrycznej. Jest to stosunkowo nowa moda i jak nie trudno się domyślić, można także montować to urządzenie w starszych budynkach, co wbrew pozorom nie wymaga zasadniczych zmian. Nie jest także konieczne zakładanie ich na dachach, są dostępne różne inne opcje. Zaprezentujemy Wam poniżej parę kwestii, które z pewnością pomogą Wam podjąć decyzję o tym, czy takie sprzęty są godne zachodu.

Przez jaki czas w ciągu roku będę korzystać z tego urządzenia?
To pytanie najczęściej stawiane na początku i będące używane do błyskawicznej kalkulacji opłacalności wskazanej inwestycji. Ogrzewanie solarne jest potrzebne do tego, żeby dostarczyć nam około 70% zapotrzebowania na ciepłą wodę i najczęściej używa się go przez miesiące od kwietnia do października, to znaczy przez sześć miesięcy w ciągu roku. Zdawać by się mogło, iż nie jest to wiele czasu, jednak w normalnych warunkach pomaga naprawdę nieźle zaoszczędzić na zużyciu energii elektrycznej, która jest przecież dość droga.
Kolektory trzeba umieścić w taki sposób, by docierało do nich światło słoneczne przez co najmniej sześć godzin dziennie. W naszym kraju optymalny czas naświetlania to czas od godziny 9. 00 do 15. 00, kiedy słońce świeci najsilniej. Dlatego niezwykle ważne jest zainstalowanie go po dobrej stronie budynku, czyli południowej, bądź też na stoku czy także ścianie domu – ale dotyczy to wyłącznie tych, które funkcjonują w porze zimowej. Są też panele montowane na dachu, ale są one bardzo ciężkie i nie każda konstrukcja udźwignie taki ciężar.
Muszą również być zainstalowane pod właściwym kątem, by zagwarantować właściwą pochłanialność promieni słonecznych, istnieją również kolektory ruchome, które zmieniają swój kąt w zależności od stopnia padania światła.
Istotne jest to, by zapewnić odpowiedni dostęp do solarów, ponieważ mogą podlegać one destrukcji, uszkodzeniu czy zanieczyszczeniu i w razie konieczności konserwacji należy mieć do nich dojście ekipie specjalistów.

Jaki jest koszt takiej inwestycji?
Za wszystkie niezbędne elementy tego sprzętu razem z montażem zapłacimy około 15 tysięcy złotych. Faktem jest, że wiele miast i wsi proponuje dotacje tego projektu, tak więc może się okazać, że bardzo nam się to opłaci, a w przyszłości realnie na tym zarobimy. Nawet gdybyście tego typu dofinansowania nie mieli szansy dostać, to i tak warto zdecydować się na tę instalację, bo taka kwota jest relatywnie niewielka, w zestawieniu z tym, co możecie wydać za tradycyjne ogrzewanie wody za pomocą energii elektrycznej.

Co wybrać, żeby było najbardziej optymalnie?
Można wyróżnić dwa typy kolektorów: powietrzne albo cieczowe. Do ogrzewania wody będzie Wam niezbędny ten drugi typ. Ociepla on bezpośrednio wodę, która później trafi do naszego kranu, albo przemieni się w przyjemne ogrzewanie podłogowe. Przed podjęciem ostatecznej decyzji wypada zapoznać się z wydajnością takiego urządzenia, należy wiedzieć jaka jest przewidywana ilość pozyskanej tym sposobem energii i przekalkulować powyższą wartość na kilowatogodziny. To w jakimś stopniu da obraz tego, w jakim wymiarze będzie można korzystać z zamontowanej instalacji.