Błysk w niewielkiej łazience

Często pojawia się zdanie, że mogę nie mieć rewelacyjnej kuchni, salonu czy sypialni, ale w zamian za to łazienka musi być w dobrym stanie. W łazience spędzamy niezwykle dużo swojego czasu, zwłaszcza my, kobiety, z tej przyczyny to miejsce musi spełniać nasze największe potrzeby. Ma być schowek na każdy drobiazg i także na upragnioną wannę. Która z kobiet nie śni o urządzeniu sobie raz na jakiś czas gorącej kąpieli z pachnącym płynem mając przy sobie odrobinę wina? Prawdę mówiąc nawet małe łazienki można zaaranżować w taki sposób, żeby znalazło się miejsce na wszystko, bywa, że jednak ta wanna się nie wciśnie i trzeba zainwestować w prysznic. Jednak i tu można poczarować kupując taki z hydromasażem, czy też z wbudowanym wodoodpornym radiem.

W każdym razie aranżacja łazienki jest procesem pochłaniającym trochę czasu, ale równocześnie miłym i daje później sporo radości po wykonanej pracy. Należy jednakowoż nauczyć się paru uniwersalnych zasad, które będą ważne w ogarnięciu początków, które zapewnią funkcjonalność tego pomieszczenia, nawet w przypadku gdy jest ono strasznie małe.

W aranżacji niewielkiej łazienki bardzo konieczne będzie to, aby zachować odpowiednie odległości pomiędzy podstawowymi elementami wyposażenia. To oznacza, że m. in. przed misą umywalki potrzebujemy około 70cm, a przed toaletą powinien to być prostokąt o wymiarach 75x80cm, będzie to gwarancją swobodnego poruszania się pomiędzy poszczególnymi sprzętami. Przy niewielkich łazienkach trzeba też zastanowić się nad kwestią, w którym miejscu ustawić pralkę. Może jednak korzystniej będzie mieć ją w kuchni, niż gdy miałaby nam wykorzystać cenne centymetry. Jeśli inne pomieszczenie to też nie jest dobre miejsce na taki sprzęt, to pralkę spróbuj umieścić w takim miejscu, żeby w pełni wykorzystać potencjał przestrzeni na jej powierzchni i ustawić tam podręczne przedmiotów albo kosmetyki. Zastanów się też nad pralkami ładowanymi od wierzchu. Co prawda niczego na niej nie ustawisz, jednak także nie będziesz potrzebować miejsca na otwarcie drzwiczek. Podobny problem jak w kwestii pralki jest z koszem na brudne ciuchy, który równie dobrze możemy przenieść do sypialni.

W sytuacji posiadania ciasnej łazienki będzie dość ważne to, żeby ją optycznie powiększyć, z tej przyczyny właśnie dużych sprzętów jak wanna czy prysznic nigdy nie ustawiaj na wprost wejścia, bo to optycznie bardzo to miejsce pomniejszy, a z kolei okno na końcu zdecydowanie powiększy optycznie przestrzeń, fakt jest taki, że okna w tym pomieszczeniu wciąż należą do rzadkości, jeżeli je masz, to w całości użyj jego możliwości. Jeżeli go brakuje, to uzupełnij tę lukę dużym lustrem, które dodatkowo porządnie oświetlisz. Tak samo będzie w kwestii wyboru barw – im mniejsza przestrzeń, tym jaśniejsze barwy, które rozszerzą przynajmniej optycznie małą łazienkę.

Pamiętaj, że doskonałym rozwiązaniem przy niewielkich łazienkach jest rozwiązanie braku zamontowania standardowego prysznica, a w zamian za to wstawienie szyby od podłogi do sufitu, która odseparuje połowę kąpielową od codziennej. Pamiętaj, iż szkło i dość jasne kolory dodadzą Twojej łazience nie tylko parę chcianych, wizualnych centymetrów, tak bardzo pożądanych, ale także zapewnią jej lekkość i zgrabność, co przy tak mikroskopijnych przestrzeniach jest niezwykle ważne. Nie bój się też ryzyka związanego z z dodatkowym, ozdobnym oświetleniem i lustrami!