Twoja oaza znajduje się w salonie

W którym pokoju swojego mieszkania spędzasz sporo czasu? Jeżeli Twoje odpowiedź to: salon, to właśnie znalazłeś/aś się we właściwym miejscu, a jeśli nie, to przeglądnij poniższe porady, jak przygotować ten pokój, by to przede wszystkim to miejsce stało się dla Ciebie bardzo przytulne. Aranżacja salonu to jedno z najfajniejszych działań w czasie projektowania przestrzeni życiowej. Jak to możliwe? Bo to strefa komfortu i nie tylko sama czynność urządzania będzie Ci sprawiała radość, ale potem będziesz z niej korzystać w czasie relaksu. Od czego zacząć?
Pamiętaj o tym, że na doskonały wygląd tego miejsca wpływają nie tylko fotele, regały i stoły oraz kolor ścian. Do tego dochodzą: podłoga oraz to, co na niej się znajduje, wszystkie dodatki – ramki na zdjęcia, rysunki, itd. A zatem niezwykle istotną regułą jest perfekcyjna zasada złotego środka. Ważne, żeby nie przesadzić w żadną stronę. Pokój bez dodatków będzie smutny i niechętnie spędzisz w nim swój czas relaksu, z kolei przeładowany durnostojkami przytłoczy Cię i nie będzie można się skoncentrować na jednej rzeczy i zrelaksować. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy wiesz, że w takich warunkach czujesz się wyjątkowo dobrze. Salon to przecież ma być Twoja przestrzeń – jednak takich osobowości jest zdecydowanie mniej. Do tego wszystkiego dorzuć rozkład okien i drzwi oraz ogólny rozkład mieszkania. Niektórzy będą musieli poradzić sobie z zagospodarowaniem przestrzeni łącznie z jadalnią, a pozostali takiego problemu nie będą mieli, ponieważ jadalnia usytuowana jest w innym miejscu. Nikt nie gwarantował, że aranżacja salonu to banalna sprawa.
Zastanów się wraz z całą rodziną, na których strefach zależy Wam przede wszystkim i do jakich celów salon ma Wam się przydać najbardziej. Czy jesteście zapalonymi kinomaniakami i najbardziej sprawdzi się u Was przestrzeń na ścianie na duże kino domowe, czy może jednak musicie zorganizować sobie w tym pokoju podręczną bibliotekę. Natomiast jeśli w Waszym mieszkaniu będą królować puzzle i planszówki, to zainwestujcie w zakup dużego solidnego stołu i paru użytecznych szafek. W salonie może też znaleźć się komfortowa kanapa, najlepiej rozkładana, która będzie służyła za ekstra miejsce noclegowe w sytuacji jeśli zapraszacie do siebie rodzinę czy znajomych, czy też pojawią się bez zaproszenia.
Niezwykle istotne jest to, żeby podzielić salon na potrzebne strefy w zależności od tego na czym Wam najbardziej zależy na to wygospodarujcie więcej miejsca, zdecydowanie nie może być tak, że wzajemnie się one przenikają. Kino domowe tuż obok miejsca na czytanie książek nie stoi zgodnie w parze. Tak samo jak kącik zabaw dla najmłodszych obok biurka do pracy czy nauki. Jeśli ma się też w przestrzeni salonu znaleźć jadalnia, to koniecznie powinna być odseparowana od przestrzeni do nauki czy pracy, by osoby przechodzące ze swoimi racjami żywności nikomu nie przeszkadzały przy wykonywaniu obowiązków.
Pamiętajcie, że jeśli poruszamy kwestię kolorów, to dobrze, kiedy panuje ład, nie przeszkadza jedna ściana pomalowana na jaskrawy kolor, aczkolwiek powinno to być miejsce w mniej-więcej neutralne, w którym przestrzeń dla siebie odszuka każdy lokator. Dlatego sugeruje się barwy pastelowe, a odradza ciemne, i kolor biały bez żadnych dodatków, ponieważ to miejsce nie powinno być kojarzone z czymś bardzo sterylnym, ale głównie przyjaznym i ciepłym.