Tapety imitujące drewno — są to tapety z nadrukiem wzoru na jednobarwnym tle, wykonanym na papierze drzewnym o gramaturze 80/100 g/m2.
Tapety z drewna – są to tapety dwuwarstwowe; górną warstwę stanowi cienki fornir, naklejany na podłoże papierowe; ten rodzaj tapet klei się na styk.
Tapety filcowe – są to tapety wytwarzane z filcu wełnianego w jasnych kolorach. Spodnia strona tapety przygotowana jest odpowiednio do przyklejania.
Tapety z połyskiem – są to tapety, których powierzchnia jest specjalnie powlekana w celu uzyskania dużego połysku.
Tapety z włókien szklanych – wykonywane są z tkaniny z włókna szklanego. Przykleja się je do powierzchni ścian na styk specjalnym klejem. Maluje się farbą dyspersyjną lub bezbarwnym lakierem.
Tapety iskrzące – tapety te mają powierzchnię lśniąco-migocącą dzięki naniesieniu na podkład łyszczyku.
Tapety ręcznie drukowane – są to tapety z nadrukiem ręcznym, przeważnie o dużych wzorach lub obrazach na całą ścianę.
Maty z tkaniny drzewnej – są to tapety produkowane na wzór mat; mają one wszyte w osnowę cienkie drewniane, różnobarwne pałeczki.
Tapety japońskie – są to tapety z naklejoną na papier specjalną barwioną trawą; mogą być jednobarwne lub wzorzyste.
Tapety korkowe – są to tapety o warstwie licowej wykonanej z korka w jasnych barwach; są to tapety drogie, trudne do wykonania.
Tapety ze sztucznego tworzywa – są to tapety papierowe z warstwą PCW; mogą być zdobione.
Tapety skórzane – są to tapety warstwie licowej wykonanej z cienkiej skóry; produkcja tych tapet jest rękodzielnicza. Są to tapety drogie, trudhe do wykonania.
Tapety olejno drukowane – są to tapety wodoodporne, wykonane z dobrego papieru zadrukowanego farbami olejnymi; bardzo trwałe.
Tapety wytłaczane – są to tapety z tłoczonym wzorem; często dla zwiększenia dźwiękochłonności zaopatrzone są one od spodu w warstwę gazy.
Wałki gumowe służą do przyciskania arkuszy w czasie przyklejania ich do ściany, w celu uzyskania gładkiej, wolnej od pęcherzy powietrza powierzchni tapetowania oraz dokładnego przyklejenia krawędzi arkuszy tapety.
Przy cienkich tapetach można używać do przyciskania szczotki z niezbyt twardym włosiem.
Przygotowanie ścian i sufitów do tapetowania
Przy tapetowaniu, podobnie jak przy malowaniu, podstawowym warunkiem jest gładkość podłoża. Na mokrych czy wilgotnych podłożach nie należy przyklejać tapety.
Prace przygotowawcze przed tapetowaniem dotyczą przede wszystkim przygotowania powierzchni podłoży pod tapety. Od staranności i dokładności jego przygotowania zależy nie tylko gładkość powierzchni ścian, ale również dobra przyczepność warstwy papieru podkładowego, a zatem i trwałość wyklejonej tapety.
Ściany świeżo otynkowane. Ściany takie, pomimo wyschnięcia tynku, nie mogą być tapetowane bez uprzedniego zagruntowania, gdyż wapno spowoduje „wchłonięcie” kleju. Należy więc pokryć ściany warstwą gruntową, która tworzy elastyczne i gładkie podłoże do tapetowania. Grunt taki przygotowuje się z kleju tapetowego i włókien papierowych, a następnie pokrywa się nim ścianę.
Ściany z tynkiem gipsowym gruntuje się tylko rozcieńczonym wodą klejem do tapet, przy czym stosunek wody do kleju wynosi 1:80.