W przeciwieństwie do mieszkańców bloków, mieszkańcy domów jednorodzinnych muszą sami zadbać o ogrzanie pomieszczeń. W poniższym poradniku przedstawię na to kilka sposobów.
Ogrzewanie gazowe
Aby podłączyć instalację gazową, należy albo podłączyć dom do sieci gazowej zewnętrznej, albo korzystać z płynnego gazu przechowywanym w specjalnym zbiorniku. Druga opcja jest stosowana najczęściej w przypadku działek i domków letniskowych.
Ogrzewanie gazowe – zalety:
- w przypadku takiej instalacji wymagany jest jedynie coroczny przegląd, a po jej uruchomieniu praktycznie nie wymagany jest większy wkład mieszkańców;
- pracę kotłów gazowych można zaprogramować;
- kotły gazowe oprócz ogrzewania mogą zapewniać również ciepłą wodę użytkową, dzięki czemu nie ma potrzeby wykorzystywania osobnego sprzętu do ogrzewania wody na prysznic lub kąpiel;
Same kotły gazowe mają pełno zalet, są to wysokosprawne i oszczędne urządzenia gazowe, z czego prawie wszystkie nowe kotły są sprzętami kondensacyjnymi, co znaczy, że ich konstrukcja umożliwia im wysoką sprawność. Jedna porcja paliwa w przypadku nowych kotłów starcza na dłużej i wytwarza więcej ciepła, co skutkuje mniejszymi rachunkami.
Piec na pellet
Pellet jest paliwem w postaci małych, biodegradowalnych granulek. Granulki te pochodzą najczęściej z odpadów drzewnych, więc są pochodzenia roślinnego, a co za tym idzie, są odnawialnym źródłem paliwa. Do ich produkcji nie używa się sztucznych dodatków. Pellet jest rozwiązaniem wysokokalorycznym, co przekłada się na jego ekonomiczność, do tego pozostawia niewiele popiołu, a kurz drzewny łatwo usunąć. Kolejną zaletą jest sam piec na pellet, który jest czysty, w związku ze wspomnianym już kurzem drzewnym, dodatkowo są łatwe w obsłudze i duża część czynności jest zautomatyzowana. Głównym obowiązkiem właściciela pieca jest dorzucanie do niego opału średnio raz na tydzień.
Pompa ciepła
Jest to sposób na tzw. ogrzewanie płaszczyznowe. Wykorzystuje ona energię odnawialną, za pomocą której ogrzewa dom i wodę. Pompa czerpie energię z zewnątrz budynku, dokładniej z powietrza, gruntu i wody, które są dolnym źródłem i przekazuje do górnego źródła, czyli zamontowanej instalacji grzewczej. Instalacja może być elektryczna, ale mogą być to także panele słoneczne.
Zalety pompy:
- jest to urządzenie bezobsługowe, to znaczy, głównym i jedynym obowiązkiem właściciela jest ustawienie odpowiednich dla siebie parametrów;
- pompa obniża koszty przy budowie domu, ponieważ nie ma tu konieczności budowy magazynu na opał, komina czy kotłowni;
- instalacja pompy może wydawać się droga, ale jej koszty szybko się zwracają;
Wady:
- istnieje ryzyko awarii urządzenia;
- hałas, jaki wydaje pompa, może być dla niektórych uciążliwy;
- aby w pełni wykorzystać taki sposób ocieplania, należałoby zainstalować ogrzewanie ścienne, bądź podłogowe co jest dodatkowym wydatkiem;
Piec na ekogroszek
Ekogroszek to paliwo stałe, które spełnia wymogi UE dotyczące mniejszej ilości siarki i produkowanego popiołu. Bazą w tym wypadku jest węgiel brunatny lub kamienny. Takie paliwo jest zatem ekologiczne, niestety początkowy koszt inwestycji, który jednak może się zwrócić, jest dość duży, ponieważ wymaga zakupu pieca retortowego. Piec sam w sobie ma znaczne ryzyko awarii, chociaż jest wygodny w obsłudze, ponieważ wymagane jest jedynie jego odpowiednie ustawienie, a reszta jest zautomatyzowana.