cyklinowanie parkietu

Jak samodzielnie cyklinować parkiet?

Cyklinowanie podłóg jest to zabieg, które znakomicie odnawia starą posadzkę i przywraca jej doskonały wygląd. Czynność tą warto powierzyć fachowcom, którzy posiadają odpowiedni sprzęt, doświadczenie i umiejętności. Nieliczne osoby decydują się na samodzielne odnowienie drewnianej podłogi. Oczywiście jest to możliwe, ale trzeba wiedzieć, jak powinien wyglądać cały proces cyklinowania, żeby móc cieszyć się z jego dobrych efektów.

Na czym polega cyklinowanie parkietu?

Pod terminem cyklinowanie parkietu kryje się wieloetapowy proces szlifowania starych powłoki wykończeniowych. Czynność tą wykonuje z użyciem specjalnej maszyny o nazwie cykliniarka. Urządzenie to jest wyposażone w tarcze albo pasy z papieru ściernego. Na początku używa się papieru o wysokiej gradacji, natomiast po zdarciu zniszczonej warstwy powierzchnię cyklinuje się drobnym papierem ściernym, co ma służyć jej wyrównaniu. Ponadto, podczas odnawiania podłogi sięga się również po inne sprzęty szlifierskie, które pozwalają na kompleksowe odnowienie starej powierzchni. Cyklinowanie parkietu polega na zdarciu wierzchniej warstwy drewna wraz z lakierem, co pozwala na dotarcie do niezniszczonej warstwy podłogi. Zazwyczaj podczas tego procesu dochodzi do usunięcia ok. 1-2 mm materiału. Cyklinowanie to metoda wysoce skuteczna. Dzięki niej można bez trudu uzupełnić ubytki, a na koniec wykończyć podłogę nową powłoką dekoracyjną. Można je wykonać samodzielnie, chociaż nie jest to wcale takie proste. Umiejętne wyszlifowanie drewnianych desek sprawi, że odzyskają one swój dawny blask i posłużą nam przez wiele kolejnych lat.

Cyklinowanie parkietu krok po kroku

Przygotowanie do cyklinowania

Ważnym etapem procesu cyklinowania jest przygotowanie do tej czynności. Na początku należy usunąć wszystkie meble i inne przedmioty, które znajdują się w pomieszczeniu, w którym zamierzamy odnowić podłogę. Szlifowanie parkietu wiąże się z dosyć dużym zapyleniem. Co ważne, podłogi nie należy cyklinować na raty, przesuwając przy tym meble. Uniemożliwiłoby to kontrolę grubości szlifowania, czego skutkiem byłyby deski o różnej grubości. Przed przystąpieniem do całego procesu należy też zdemontować wcześniej listwy przypodłogowe. Kolejną ważną czynnością jest oczyszczenie podłogi. Powinna być ona wolna od wszelkich zabrudzeń, piasku itp. Trzeba więc dokładnie odkurzyć całą powierzchnię. Teraz można zabrać się za samo przygotowanie narzędzi. Do pracy musimy przygotować cykliniarkę, polerki, szpachelkę, pędzle czy wałki. Nie można też zapomnieć o papierze ściernym, siatkach do polerowania, masy szpachlowej, jak i materiałach wykończeniowych.

Usuwanie zniszczonych warstw lakieru

Kiedy powierzchnia będzie już przygotowana, wówczas można rozpocząć cyklinowanie. Proces ten ma na celu usunięcie starych i zniszczonych powłok na parkiecie, jak i miejscowych uszkodzeń. Podczas niego dochodzi też do wyrównania całej powierzchni. Pracę rozpoczynamy od zastosowania papieru ściernego o niższej gradacji (np. 24-60). Ma on dużą siłę ścierającą, z tego względu pozwoli na skuteczne usunięcie wierzchniej warstwy podłogi. Cyklinujemy dokładnie powierzchnię, kontrolując przy tym grubość szlifowania. Następnie używamy papieru o wyższej gradacji (np.100-120). Za jego pomocą wygładzimy i wyrównamy drewno. Przy ścianach zastosujmy szlifierkę krawędziową, dzięki której bez trudu opracujemy trudniej dostępne miejsca. W przypadku podłóg z litego drewna cyklinowanie może być wykonywane wiele razy.

Wypełnianie ubytków w parkiecie

W czasie wykonywania renowacji nie można zapomnieć o wypełnieniu wszelkich nieestetycznych ubytków w parkiecie. Do uzupełnienia rys, szczelin czy dziur przyda nam się masa szpachlowa. Taki produkt najczęściej należy przygotować samodzielnie. To materiał na bazie rozpuszczalników lub wody, które trzeba wymieszać z pyłem drzewnym powstałym w procesie cyklinowania. Co ważne, należy zachować odpowiednie proporcje, aby masa miała prawidłową konsystencję. Nie powinna być zbyt gęsta czy też za rzadka. Uzyskaną masą nakładamy szpachelkę, dobrze ją dociskają i wygładzając. Niekiedy niezbędne okazuje się zastosowanie kilku warstw szpachli. Po zaszpachlowaniu ubytków musimy odczekać, aż masa stwardnieje. Wtedy możemy przystąpić  do kolejnych prac, które będą polegały na wypolerowaniu podłogi, jej odpyleniu oraz nałożeniu materiałów wykończeniowych.

Ile trwa cyklinowanie parkietu?

Czas trwania całego procesu odnawiania podłogi zależy przede wszystkim od jej powierzchni, jak i stopnia uszkodzenia. Jeśli podłoga drewniana była już wiele razy lakierowana i ma sporo ubytków, wówczas cała procedura zajmie więcej czasu. Przeważnie cyklinowanie podłogi o powierzchni 50m2 zajmuje specjaliście ok. jednego dnia roboczego. Czas renowacji dodatkowo się wydłuży, jeśli konieczne będzie uzupełnienie dużej ilości ubytków. Pamiętajmy, że masa szpachlowa potrzebuje co najmniej dwóch godzin na wyschnięcie. Przeciętny czas cyklinowania parkietu to ok. 2-4 dni, a jeżeli deski będą bardzo zniszczone, wówczas może on zająć nawet tydzień. Do tego należy też doliczyć czas związany z pracami wykończeniowymi. Cyklinowanie parkietu zajmie osobie niedoświadczonej, oczywiście jeszcze więcej czasu.  A ile kosztuje cyklinowanie parkietu? Jeśli chcemy powierzyć tę czynność profesjonalnej firmie, musimy liczyć się z wydatkiem od 23 do 50 zł/m2. Cena zależy od rodzaju desek, ich zniszczenia, jak i powierzchni.