Dom kontra mieszkanie

Ludzie dzielą się na tych, co zdecydowanie wolą mieszkać w domu i na tych co wolą mieszkanie na blokach. Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety, którym warto się bliżej przyjrzeć, jeśli jest się na takim etapie życia, gdy chce się kupić coś swojego do mieszkania na stałe.

Własny dom

Wielu jest marzycieli, którzy marzą o własnym domu. Taki dom jest widocznym śladem stabilności życiowej i osobistych osiągnięć. Nie każdego stać na własny dom, ale można przecież skorzystać z pożyczki bankowej na zakup domu czy na jego budowę. Budowa domu trwa bardzo długo, nie każdy chce tak długo czekać, więc coraz więcej osób decyduje się na zakup gotowego domu prosto od dewelopera. Takich inwestycji powstaje coraz więcej, można więc kupić gotowy dom pod klucz, do którego można się od razu wprowadzić, oczywiście po dopełnieniu wszystkich formalności.

Finansowa część zakupu

Jak już wyżej wspomniano, zakup domu można sfinansować dzięki kredytowi bankowemu. Do wyboru jest kilka opcji, pożyczka hipoteczna, kredyt hipoteczny czy też zwykła pożyczka. Wszystko zależy od tego, jaką kwotę na zakup domu się potrzebuje. Jeśli jest to bardzo duża kwota, wtedy z pewnością odpowiednią opcją będzie kredyt hipoteczny. Kredyt ten zaciąga się pod hipotekę domu, wtedy bank zostaje współwłaścicielem domu na czas trwania umowy kredytowej. Trzeba spełnić kilka warunków, by taki kredyt uzyskać, ale jest to jedyne rozsądne rozwiązanie, jeśli chce się mieć swój wymarzony dom jak najszybciej.

Mieszkanie na własność

Inną ciekawą propozycją, jest zakup mieszkania. Ta propozycja jest dla ludzi aktywnych, żyjących pełnią życia, którzy niewiele czasu spędzają w swoich czterech ścianach. Zwłaszcza mieszkania w centrum miasta, są atrakcyjną ofertą, bo ich dogodna lokalizacja zapewnia dostęp do całego miasta. Poza tym w centrum miasta zwykle sprawnie działa komunikacja miejska, jest dostęp do sklepów, szkół, przedszkoli, restauracji, urzędów, centrum rozrywek itp. Nic więc dziwnego, że w tak dogodnej lokalizacji każdy chce mieszkać.

Jaki kredyt mieszkaniowy wybrać?

Aby zakupić mieszkanie na własność, można wykorzystać oszczędności swojego życia. Ale jeśli się ich nie posiada, wtedy dobrym rozwiązaniem jest kredyt mieszkaniowy. Taki kredyt można wziąć na dowolną kwotę, wystarczy złożyć wniosek w banku i poczekać na decyzję. Jeśli ma się dobrą historię kredytową, wysoką zdolność kredytową, wtedy bez problemu taki kredyt się dostanie. Można się również i w tym wypadku zdecydować na pożyczkę hipoteczną, wtedy otrzymuje się kredyt pod zastaw mieszkania i tak jak w przypadku domu, współwłaścicielem mieszkania zostaje bank. Warto też zwrócić uwagę na ilość rat i wysokość oprocentowania kredytu, a także na RRSO. To bardzo ważne kwestie o które należy zadbać odpowiednio wcześniej.

Tak naprawdę to nie ważne czy mieszka się w domu czy w mieszkaniu, ważne by w swoim otoczeniu czuć się dobrze i wygodnie. Dużą rolę odgrywa w tej kwestii lokalizacja ale także wystrój domu i jego wyposażenie. Warto dopasować przestrzeń mieszkalną do swoich potrzeb.