Dom – powiedz mi jak?!

Posiadasz własną działkę, masz wystarczające finanse, a co bardziej prawdopodobne przyznany kredyt i zdajesz sobie sprawę, że Twoim ogromnym marzeniem jest zbudowanie bajkowego domu? To już niemalże wszystko – masz przed sobą wybór projektu i… momencik. Odpowiedni projekt domu to nie małe wyzwanie dla każdego śmiertelnika. Wszakże nawet najbardziej znani architekci już po zakończeniu budowy dostrzegają własne pomyłki i brak funkcjonalności niektórych elementów, których nie dało się uniknąć na etapie kreślenia projektu. Czy powyżej opisany kłopot porusza również Ciebie? Jakie stoją przed Tobą opcje wyjścia z tej beznadziejnej jakby się mogło zdawać, sytuacji?
Niektórzy decydują się na gotowe projekty domów. Znajdzie się naprawdę bardzo dużo pozytywnych stron i parę z nich zaprezentujemy Wam w kilku punktach:
1. Gotowy projekt jest niedrogi. Dlaczego tak się dzieje? Dlatego że nie jest jedyny w swoim rodzaju i można go sprzedać kilka razy różnym klientom. Nie wydaje więc na niego jedna osoba 20 tysięcy, lecz w sumie parę osób po dwa tysiące i taki koszt się zwraca, a później zarabia na siebie. Jest to więc korzystne dla wszystkich. Wiadomo, nie będziesz posiadać jedynego w swoim rodzaju lokum, a na działce obok może zostać zbudowany praktycznie identyczny dom, jednakże to już wliczasz w zamian za niższą cenę.
2. Gotowy projekt jest sprawdzony. W którym miejscu ulokować sypialnię, z której strony miejsce pracy, kuchnię z salonem czy osobno, a jadalnia, a łazienki? Nie masz doświadczenia, co jest funkcjonalne i użyteczne? Zaufaj więc projektom już wykonanym. Nie są może perfekcyjne, i we wszystkich znajdzie się coś, co nie będzie Ci odpowiadało, jednak zauważ, że jeśli mnóstwo osób takie mieszkanie wybiera, to znaczy, że ono jest wygodne i spełni różne podstawowe oczekiwania. Będzie po prostu funkcjonalny i prosty. Wiadomo, niektórzy będą mieć wygórowane oczekiwania i własne idee czy udziwnione plany na zagospodarowanie parceli, choć większa część mimo wszystko tak nie ma.
3. Jeden projekt mnóstwo opcji. Z pewnością kojarzysz gotowce nazwane „dom w…”, które posiadają parę różnych modyfikacji. Jest opcja, żeby wybrać dom bez garażu, z garażem, z dwoma miejscami na auto, czy może wybierzesz odbicie lustrzane. Wszystko dopasujesz do swoich pomysłów i możliwości Twojej parceli. Co więcej? W gotowym projekcie architekt całkiem za darmo będzie mógł zastosować kilka koniecznych udoskonaleń i dostosować projekt domu do lokalnych dyspozycji. Pamiętaj, że nie tylko Tobie ma się nowy projekt podobać, ale musi być zgodny z wytycznymi Twojej miejscowości.
4. Nie kupujesz projektu w ciemno. Chodzi o to, że domy z gotowca są standardowe, jakieś będą się bardziej podobały, inne mniej, ale prawda jest taka, iż mniej-więcej wiadomo co to będzie. Są dostępne wizualizacje, a na niektórych stronach dodatkowo obejrzysz zdjęcia domów już wybudowanych na podstawie danego projektu. To wzmacnia Twoje szanse na zadowolenie z wykonania takiego budynku. Co innego w przypadku projektu realizowanego na bazie zupełnie nowego projektu. Tutaj może się wydarzyć, że to, co na projekcie wygląda ładnie i przestronnie, w rzeczywistości okaże się beznadziejnie.
Z tego względu z projektami jest mnóstwo zabawy i należy się nieźle namyśleć, by zdecydować się na coś odpowiedniego dla siebie. Gdy przed Tobą czas na badanie pod tym kątem Internetu – wykorzystaj go najlepiej jak tylko możesz, żeby potem nie żałować!