Każdy człowiek, czy to samotny, czy posiadający rodzinę czasami boryka się z myślami na temat zakupu własnego mieszkania. Rozważając ten krok trzeba brać pod uwagę wiele czynników wpływających na nasz status finansowy. Nie tylko obecny, ale i przyszły, jako że jest to inwestycja na lata.
Na samym początku rozważań należy zdać sobie sprawę, że własne mieszkanie nawet po jego zakupie trzeba traktować jako zobowiązanie finansowe. Rozważając aktywa i pasywa w naszym budżecie domowym lokum, w którym mieszkamy należy zapisać w tej drugiej kategorii. Jest tak dlatego, że mieszkanie nie przynosi nam żadnych korzyści finansowych w czasie jego użytkowania. Oczywiście, istnieją sytuację, gdy wynajmujemy komuś pokój, lecz nawet wtedy czynsz najprawdopodobniej nie pokryje nam całości kosztów związanych z utrzymaniem mieszkania. W koszty utrzymania lokum należy wliczać nie tylko okresowe remonty przeprowadzane w mieszkaniu, ale także koszty remontów budynku. Każdy właściciel musi mieć świadomość, że będzie partycypował w kosztach napraw w częściach wspólnych budynku. Przykładem kosztownej naprawy, mogącej solidnie nadszarpnąć domowy budżet właściciela mieszkania jest chociażby wymiana dachu w budynku, czy ocieplenie elewacji. Należy także brać pod uwagę zdarzenia losowe jak zalanie mieszkania przez sąsiadów, czy w najgorszym wypadku pożar, który może nas całkowicie pozbawić dachu nad głową. W koszta utrzymania mieszkania warto by zatem było wliczyć ubezpieczenie, które może wynosić kilkaset złotych rocznie.
Gdy już wiemy ile będzie nas kosztowało utrzymanie mieszkania w przyszłości, zdajemy sobie sprawę z obowiązków jakie będziemy mieli jako przyszli właściciele własnych czterech kątów, należy znaleźć odpowiednie finansowanie zakupu. Niewiele jest osób, które stać na taki zakup za gotówkę. W większości wypadków jedynym rozwiązaniem są kredyty i pożyczki hipoteczne. Kredyt hipoteczny od pożyczki różni się tym, że kredyt jest zobowiązaniem celowym, które można przeznaczyć jedynie na zakup nieruchomości, natomiast pożyczkę można zaciągnąć na dowolny cel. O pożyczkę hipoteczną może starać się dowolna osoba która ukończyła osiemnaście lat i osiąga dochody. Można ją zaciągnąć indywidualnie lub wspólnie, na przykład z małżonkiem, partnerem lub członkiem rodziny. Decydując się na teki rodzaj finansowania należy pamiętać, że jest to zobowiązanie długoterminowe, dla którego następują zmiany oprocentowania i wysokość rat. W czasie trwania zobowiązania zmienia się też wartość nieruchomości zabezpieczającej spłatę pożyczki. Trzeba też pamiętać o wkładzie własnym. Instytucje o liberalnym podejściu oferują finansowanie w kwocie do 80% -90% wartości nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie zobowiązania. Oznacza to, że na mieszkanie wycenione na dwieście tysięcy złotych, możemy wziąć pożyczkę do stu osiemdziesięciu tysięcy złotych. Należy przy tym wiedzieć, że im większy wkład własny posiadamy tym lepsze warunki pożyczki jesteśmy w stanie wynegocjować w instytucji w której zaciągamy zobowiązanie.